Számos hajápolási hiba van, amit mindannyian elkövetünk, de mindent meg kell tennünk, hogy elkerüljük őket. Sajnos sok hibát követtem el és tönkretettem a hajamat.
Az alábbiakban a leggyakoribb hajápolási hibákat sorolom fel.
HAJÁPOLÁSI HIBÁK
1. Hőkezelés (göndörítés, egyenesítés, körkefével történő hajszárítás), különösen megfelelő védelem nélkül.
A hő a haj legnagyobb ellensége és ha erre még nem jöttél rá, akkor soha nem lesz szép hajad.
A túl magas hőmérséklet (még a vízé is, amellyel hajat mosol/öblítesz) felnyitja a hajszálakat és ennek következtében a haj durvává, rakoncátlanná és sérülékennyé válik. A göndörítő, hajvasaló és hajszárító eszközök túlzott használata visszafordíthatatlan változásokhoz vezet a haj szerkezetében és csak hajvágással tudjuk megoldani a problémát.
Ha mégsem akarsz vagy nem tudsz lemondani a hajszárítóról, használd, de légy kíméletes, használj hűvös légáramot és ne tartsd túl közel a hajadhoz és ne felejts el hővédő szereket használni.
2. A maszkok és kondicionálók helytelen használata, vagyis leginkább a fehérje alapú, javító hatású termékek választása.
Azt gondoljuk, hogy a hajunk tompának és durvának tűnik, szöszös és sérült, de ez nem mindig igaz. Legyünk éber hajápolási termékvásárlók.
Hajproblémáink néha egy átmenetileg rossz állapotból, a kedvezőtlen időjárási körülményekre adott reakcióból vagy kisebb hormonális zavarokból adódnak. Ilyenkor a hajunk rosszul néz ki de csak ideiglenesen, de mégis arra késztet, hogy maszkokat vagy kondicionálót vásároljunk, de ezzel csak rontunk a helyzeten.
3. Mindenáron hosszú hajat szeretnél növeszteni anélkül, hogy rendszeresen levágnád a hajvégeket (harcolsz minden milliméterért!).
Fogalmazzunk röviden: a rendszeres hajvágás kötelező, pont. A töredezett haj nem csak rosszul néz ki de egészségtelen is. Egyrészt meg kell akadályoznod a hajvégek hasadását, másrészt rendszeresen le kell vágnod őket. Az egészséges hajvégekkel könnyebb dolgozni, gyorsabban nő és egyszerűen egészségesebb. Nyilvánvaló, ugye?
4. Rossz időzítés, túl gyors öblítés a kondicionáló felvitele után, túl sokáig tartod a sampont.
Kezeket fel azok, akik elolvassák a termékek címkéjén található időre vonatkozó utasításokat és betartják azokat. Senki?
Sajnos a használati utasítás be nem tartása a leggyakoribb hajápolási hiba (rögtön a hajtípusnak és a haj igényeinek nem megfelelő termékek kiválasztása után). Hajlamosak vagyunk hosszabb ideig a hajon hagyni a sampont, hogy az alaposan megtisztítsa a hajat, ehelyett azonban száraz és irritált fejbőrrel végezzük. Bosszantó módon szeretjük túl hamar felvinni a maszkot és gyorsan leöblíteni, holott a terméknek sokkal több időre van szüksége ahhoz, hogy mélyen a haj belsejébe hatoljon.
5. Azonnali látványos hatást várunk, nem adunk elég időt a termékeknek.
Ebben a pontban valahogy kapcsolódom az előzőhöz, miszerint nem hagyunk elég sokáig egy hajmaszkot. Ezt a témát azért szeretném bővebben kifejteni, mert más termékekkel szemben is ilyen elvárásaink vannak. Azt szeretnénk ha a kozmetikumok azonnal kifejtsék hatásukat de sajnos a hajápoló termékeknek időre van szükségük. Nem lehet egy nap alatt helyrehozni a hajat. Meg kell erősíteni, újraépíteni a sérült struktúrákat, intenzíven hidratálni és gondoskodni kell arról, hogy a víz ne tudjon távozni pl. a nyitott kutikulákon keresztül. Ehhez hosszú távú tevékenységekre van szükség. Hidd el, az egyik napról a másikra történő javítás lehetetlen.
6. Teszteld az összes elérhető terméket, minden egyes újdonságot, kozmetikumot, amit a valaki ajánlott.
A nők hajlamosak vonzódni az újdonságokhoz. Szeretjük tesztelni az olyan kozmetikumokat, amelyeket még sosem próbáltunk. Vigyünk haza mintákat.
Kár, hogy a hajunk nem szereti. A fürtök hozzászoknak bizonyos összetevőkhöz és igénylik őket, míg a nem megfelelőkre rosszul reagálnak. Ne feledjük, hogy az új nem a jó szinonimája. A legjobb, ha ragaszkodunk a kipróbált és bevált termékekhez és kezelésekhez.
Kérlek, ne érts félre! Nem mondom, hogy ne próbálj ki új termékeket és azt sem, hogy maradj egy dolognál, ami (szerintünk) a helyes. A haj igényei az évszakoktól és a hajápolási rutinunkban elért eredményeinktől függően eltérőek. Ezért kell a haj igényeinek megfelelő termékeket választanunk.
7. Csak szalontermékekre fektetünk be és szalonban vásároljuk meg őket
Régebben úgy gondoltam, hogy a szalonon belüli kozmetikumok jobbak, mert… igazából nem is tudom, miért. Ez egy tévhit. Nem csak az árak borsosak, de a termékek sem a legjobbak. Ez csak egy példa az okos marketingre. Keressük a kozmetikai csodákat plázákban, drogériákban, online és nem a fodrászszalonokban: sokat fogunk profitálni és nem csak anyagilag.
8. Leengedett hajjal alszol, mert a párna nem tud kárt tenni a hajadban, igaz?
Egyszer olvastam, hogy a selyempárnahuzaton való alvás jótékony hatásokkal van a hajra. De nem foglalkoztam vele, nyugodtan használtama a pamut párnámat.
Az alvás közben könnyen kárt tehetünk a hajunkban míg egy selyempárna valóban segíthet nekünk a töredezett hajvégek ellen. Amikor a haj a durva párnahuzathoz dörzsölődik, sérül, töredezik; hajlamosak vagyunk öntudatlanul is rángatni és húzni a szálakat. Reggelente sokszor kusza, kezelhetetlen és rakoncátlan hajjal ébredünk.
Egy tipp: ha nem engedheted meg magadnak a selyem párnahuzatot, kösd össze a hajad kontyba vagy készíts egy fonatot.
9. A problémák álcázása, csak felületesen oldjuk meg a bajokat
Régebben megszállottan használtam folyékony selymet és annyira örültem, hogy azonnal sima, fényes és gyönyörű lett a hajam… Az igazság az, hogy csak elfedtem a problémát, mert a selyemréteg alatt sérült, töredezett, erősen porózus haj volt.
Egyértelmű a tanulság és valószínűleg mindenki ismeri: a probléma álcázása helyett meg kell találni a forrását és meg kell oldani! A hatás tartósabb lesz, még akkor is, ha tovább kell várni rá.
10. Hajfestés anélkül, hogy sokat gondolkoznánk rajta.
Biztosan említettem már, hogy nem vagyok a hajfestés híve. Számomra ez nem más, mint beavatkozás a haj szerkezetébe. Senki ne lepődjön meg azon, hogy miután számtalanszor, helytelenül és felelőtlenül festette a haját, az elveszti fényét és nem lesz többé egészséges.
Csökkentsük a színezést és más káros dolgokat pl. hajhosszabbítást. Kezeljük a szőkítést, mint az első számú ellenséget. A hajunk azzal fogja meghálálni, hogy csodásan fog kinézni 🙂