A tetoválás egy tetszőleges méretű és alakú kép vagy minta, amelyet a bőrbe (pontosabban a dermiszbe) egy speciális tű segítségével tartósan bejuttatott tintával hoznak létre. Hogyan tisztítsuk az új tetoválást és hogyan ápoljuk? Hogyan védjük a tetoválást a naptól? Ebben a bejegyzésben válaszolni fogok minden olyan kérdésre, amely a tetoválás ápolásával kapcsolatos. Továbbá tanácsot adok, hogyan segítheted a tetoválásod gyógyulását, feltéve, hogy problémáid vannak vele.
Hogyan kell ápolni egy friss tetoválást?
Amikor a tetoválásod gyógyul, apró hegek jelennek meg rajta. Ez az az időszak, amikor meleg és nedves borogatást kell alkalmaznod erre a bőrfelületre – a legjobb, ha ezt naponta kétszer vagy háromszor teszed és a borogatást többé-kevésbé 5 percig hagyod hatni. Ebben a szakaszban sem kenőcsök, sem balzsamok nem ajánlottak. Tudom, hogy talán nehezen kivitelezhető, de próbáld meg nem vakargatni a bőrt, ha viszket – akárcsak bárányhimlő esetén. Ellenkező esetben számíthatsz arra, hogy elrontod vagy akár teljesen eltávolítod a tetoválást.
Hogyan tisztítsuk a friss tetoválást?
Használj gyengéd, folyékony szappant/antiszeptikus gélt és langyos vizet a tetoválás mosásához. Ha meg akarod szárítani a bőrödet, csak vegyél egy tiszta törülközőt – mindegy, hogy ruhából vagy papírból készült és óvatosan nyomd a bőrhöz. Naponta kétszer-háromszor kell megtisztítani a tetoválást.
Amikor a tetoválásod friss, a zuhanyozás jobb választás, mint a fürdés, mert nehezebben nedvesedik be az új tinta-design. Azt hiszem, elég fontos tudatosítani, hogy a tetoválásod károsodhat, ha kádban vagy jacuzziban töltesz némi időt. Ezért próbálj meg kerülni mindenféle fürdést két-három hétig attól a naptól számítva, hogy elkészült a tetoválásod.
Milyen tetoválás utáni ápolószereket érdemes használni?
Nem fogok konkrét neveket mondani a tetoválás utáni ápolószerekről. Csak olvasd el az összetevők listáját, hogy ellenőrizd, hogy egy kenőcs tartalmaz-e E-vitamint és hogy fertőtlenítő hatású-e. A vazelin túl nehéz ahhoz, hogy friss sebre kenjük, fokozza a véráramlást, így serkenti a tinta részecskék mozgását. Ettől eltekintve a tetoválást napkrémekkel kell védeni a naptól. Nem tesz kárt a tetoválásban, ha folyamatosan SPF 50-es fényvédővel kezeled.
A leggyakoribb tetoválással kapcsolatos problémák
1. Mit tegyek, ha az újonnan készült tetoválásom nem akar begyógyulni?
Ha a tetoválásod sokáig nem gyógyul magától, ha a seb megduzzadt és egyre pirosabbá válik, akkor tisztítsd meg vízzel (óvatosan tedd!) és használj fertőtlenítő gélt. Ezután fedd be a tetoválásodat egy vékony réteg bőrgyulladások kezelésére használt krémmel. Ha azonban úgy látod, hogy a bőr állapota egyre súlyosabbá válik, keress fel egy bőrgyógyászt és kérj helyi antibiotikum-készítményeket.
Ha el akarod választani a friss tetoválásodat a körülöttünk lévő baktériumoktól, fedd le kötszerrel, steril gézzel vagy fóliával. A nyitott seb a baktériumok lakomája és tökéletes környezetet biztosít a fertőzések kialakulásához. Tartsd a friss tetoválást 2-3 órán át letakarva, majd néhány percig hagyd lélegezni – a friss levegő felgyorsítja a sebgyógyulási folyamatokat.
2. Készíttethetek tetoválást, ha ekcémám van?
Egy barátomnak ekcémája volt. Különböző vizsgálatoknak tette ki magát, amelyek nem hoztak pozitív eredményt, mégis bőrelváltozásokat lehetett felfedezni a kezén az őszi-téli időszakban. Bár szeretett volna tetoválást készíttetni a lábára, félt, mert nem volt biztos benne, hogy a más bőrrészeket érintő ekcéma befolyásolhatja-e a folyamatot. Egy orvos elmondta neki, hogy az ő esetében fennáll a kockázata annak, hogy a tetováláson keresztül kontakt ekcéma alakuljon ki. Azt is elmondta, hogy a bőrelváltozások elterjedhetnek és más bőrfelületeket is érinthetnek, nem feltétlenül azt a területet, ahol a tetoválás készülne. Azt tanácsolták neki, hogy végezzen el még néhány vizsgálatot, de az orvos ekkor azt javasolta neki, hogy ne csináltasson tetoválást.
Neked vannak tippjeid a tetoválás utókezelésével kapcsolatban? Oszd meg velünk a komment szekcióban!