Hagyjam a hajat levegőn száradni vagy használjak hajszárítót?
Az ismerőseim többsége azért választja a hajszárítót, mert ez a megoldás egyértelműen gyorsabb, ugyanakkor ez az eszköz megkönnyíti a haj könnyű formázását. Én is gyakran használom a hajszárítót, pedig tudom, hogy kárt okozhat a hajamban: kiszárítja, összegubancolja, statikussá teszi a hajat és rontja az állapotát. Ezért érdemes egy jó minőségű hajszárítót beszerezni, ami nem károsítja a hajat.
Mai bejegyzésemet a hajszárítóknak szentelem. Feltárom, hogyan lehet megtalálni a jó minőségű hajszárítót, ami nem teszi tönkre a hajadat. Emellett elárulok néhány titkot és őszintén remélem, hogy sikerül megcáfolnom azt a mítoszt, miszerint a hajszárító mindig árt a hajszálaknak. Nos, nem mindig 🙂
Szárítsd a hajat vagy ne?
Ha tanácsot kellene adnom, hogy mi a jobb a hajnak, akkor egyértelműen azt mondanám, hogy felejtsd el a hajszárítót.
Nincs értelme vitatkozni azokkal, akik azt mondják, hogy a haj akkor a legegészségesebb, ha hagyjuk, hogy természetes ütemében száradjon. Igazuk van, mert a gyors hajszárítás elősegítheti a haj kutikulák tágulását, ami viszont vízveszteséghez vezet. Hosszú távon ez komoly hajkárosodást eredményez.
Azonban tisztában kell lenni azzal, hogy nem mindenki tudja hagyni a hajat magától megszáradni. Néha nincs időnk, de a legtöbb esetben a haj kezelhetetlenné válik, ha nem ezzel az alapvető hajformázó eszközzel szárítjuk meg.
És ez az, ami engem a hajszárító híveivé tesz, mert a hajam sokkal jobban néz ki, ha hajszárítóval szárítom. Hiszem, hogy egy jó minőségű hajszárító, feltéve, hogy helyesen használják, nem károsíthatja a hajat. Azonban mindig van kockázat, nem igaz?
A hajszárító nem olyan rossz, mint ahogyan azt gondoljuk
Lehetetlen megszámolni, mennyi mítosz született a hajszárítókról. A folyamatosan ismétlődő kérdés arra vonatkozik, hogy ez az eszköz milyen károkat okoz a hajnak. Hogy őszinte legyek, én nem vagyok ebben annyira biztos…
Valóban, a haj nem szereti, ha magas hőmérsékletnek van kitéve, mert ilyenkor a kutikulák megnyílnak, vizet és tápanyagokat veszítenek. Következmények? Kiszáradt, matt, érdes, törékeny haj, töredezett hajvégekkel. Természetesen ez akkor fordul elő, ha túl gyakran szárítjuk a hajat, forró légáramot használunk és ha a hajszárítót túl közel tartjuk a fejünkhöz.
Ha helyesen használjuk a hajszárítót:
- segít könnyen formázni a hajat
- bezárja és kisimítja a hajszálakat (hűvös légáramlat)
- javítja a maszkok, kondicionálók és természetes olajok hatását
- megakadályozza a haj göndörödését (ionos hajszárító)
- megkönnyítheti a haj kiboncolását
Hogyan használjuk a hajszárítót, hogy elkerüljük a hajkárosodást?
- Állítsd be a megfelelő hőmérsékletet – a közepes hőfokú légáram használatával megakadályozhatod a kutikulák megnyílását, ez pedig megelőzi a haj károsodását.
- Tartsd a hajszárítót távol – ha a hajszárítót nem tartod túl közel a hajhoz (kb.20 cm), nem okozhat kárt.
- Ne használd a hajszárító teljes teljesítményét – a haj összegubancolódásának leggyakoribb oka, hogy a légáramot MAGASra állítjuk.
- Ne szárítsd a hajat a növekedési iránnyal ellentétesen – ha a fej tetejétől lefelé szárítod a hajat, tehát a kutikula elrendeződésének megfelelően, akkor a haj sima, fényes és könnyen kibogozható lesz.
- Biztosítsunk hővédelmet – nagyon rossz ötlet a hajszárító használata, ha a haj nincs bevonva egy olyan kozmetikai védőréteggel, amely megvédi a hajat a magas hőmérséklettől.
A hajszárítás technikája vs. a hajszárító típusa
Mi számít többet: a technika, amit a hajszárításhoz alkalmazunk vagy az eszköz, amit ehhez az eljáráshoz használunk?
Számomra ez egyenletesen, 50/50 arányban oszlik meg. Még ha vallásosan betartjuk is a fent említett szabályokat (megfelelő hőmérséklet beállítása, távolságtartás stb.), akkor is okozhatunk kárt a hajban: sérült és statikus haj. Ez az, ami miatt a jó minőségű eszköz kiválasztása kulcsfontosságú. Tudom, hogy melyik hajszárító a legjobb és milyen kritériumokat kell követni egy ilyen hajformázó eszköz megvásárlásakor.
A legjobb hajszárító. Hogyan találhatod meg?
“Minél drágább, annál jobb”. – Pontosan ezt mondaná a barátom.
Nos, nem! Egy jó hajszárítónak, ami nem károsítja a hajat, nem kell egy vagyonba kerülnie. Másfelől viszont a legolcsóbb készülékek sem a legjobb megoldás. Azt javasolnám, hogy nézd meg a hajszárítókat, amelyek a közepes árfekvésű termékek csoportjába tartoznak. Hidd el, rengeteg gyártó kínál igazán jó készülékeket az otthoni használatra. Tényleg szükséged van egy profi hajszárítóra?
Mire kell figyelned a hajszárító kiválasztásakor? Van néhány szempont, amit mindig szem előtt tartok. Véleményem szerint egy jó hajszárítónak rendelkeznie kell:
- “ionos” funkcióval
- legalább 3 fokozatú hőmérséklet-beállítással
- hűvös légárammal
- kényelmes méret és könnyű súly
- forgatható tápkábel
- tanúsított minőség
- sem túl magas, sem túl alacsony teljesítmény
Összegzés:
A hajszárító nem károsítja a hajat, ha helyesen használjuk és szárítás előtt hővédő termékekkel kezeljük. Az is fontos, hogy milyen hajszárítót választunk, a legjobb hajformázó eszközök hőmérséklet beállítást kínálnak és ionosak.
Remélem, hogy a tanácsaimmal segíteni tudtam és a hajszárító kiválasztása nem fog többé problémát okozni. Szép napot mindenkinek!